02.10.2023

Pere eelarve planeerimine aastalõpu eel

Kui lumega on iga aasta paras loterii, siis jõulud tulevad alati. Seega, miks mitte see kulu juba varakult kontrolli alla saada? Nii säästad oma raha kui ka närve.

Vaatame korraks jõulukuludele otsa. Ilmselt on sul aastate jooksul kappi kogunenud ports jõuluehteid, kuid mõne ostaks ikka veel, onju? Siia lisanduvad kuusk, jõulutäht ja muud meeleolu tekitajad. Küünlaid sooviks hakata põletama juba novembri lõpust. Jõuluõhtul sooviks hästi süüa. Pühadega on seotud veel igasugused lisakulud nagu pakkevahendid, sõiduraha vanemate, sugulaste ja sõprade juurde … Ja siis on kingitused. Kui kõik eelnev tuleb muretseda vahetult enne pidustusi, siis kinkide hankimise saab kuude peale ära jagada.

Kuidas kinkide kulu kuude peale jaotada?

Me ei väida, et peaks nüüd iga kuu hakkama kinke varuma, kuid silmad tasub lahti hoida järgmistel juhtudel.

Soodusmüügid. Aasta peale jääb mitu allahindluste hooaega. Vaata ringi, vahest on mõni ese või teenus hooajaväliselt soodsam kui pühade eel. Oletame, et soovid emale kinkida perepiltidega uusaasta kalendri. Arvestades, kui palju sellise kalendri kokku panek aega võtab, on targem see varem valmis teha ning kampaaniate vältel ära tellida. Nii ei kuhju ajaliselt liiga palju tegemisi ühele perioodile ning saad mõistlikuma hinnaga teenuse kätte. Sama kehtib ka tehnika, ehete, köögitarvikute, reiside ja teiste suuremate ostude kohta, mida saad varem kampaaniate raames ära osta.

Reisilt hankimine. Vahet ei ole, kas oled avastamas kodu- või välismaad, millegi põneva ja unikaalse otsa satud sa suurema tõenäosusega kui kodupoes. Lisaks, on riike, kus teatud kaubad on oluliselt soodsamad kui meil. Kui kohvris on ruumi, siis kasuta võimalust ja too põnev kingitus reisilt kaasa.

Kasvatamine. Omad enda aeda? Kasvata ise midagi ja pane purki. Kui see võimalus aga peaks puuduma, siis abiks on ka sügisesed jalutuskäigud aedlinnakutes või otsimine Facebooki gruppidest, kus jagatakse tasuta aiasaadusi. Lisaks võib Eesti metsadest korjata maitsvaid marju ja seeni. Erineva raskusastmega hoidiste retsepte leiab kokaraamatutest ja internetist sadu. Ülimalt mõnus on kenasti pakendatud maitsvat tomati-tšillimoosi jõuluprae kõrvale manustada.

Meisterdamine. Eelistad isetehtud kinke? Siis on paras aeg hakata planeerima ja teostama. Kampsunid, sallid, vaibad, maalid, nõud, seebid, küünlad või muu oma kätega tehtu ei sünni üleöö, eriti kui kingisaajaid on rohkem.

Tellimine. Mõni asi on niivõrd eriline, et selle valmimiseks kulub eritellimusena kauem aega. Mõnda asja aga saab tellida ainult välismaalt. Seega väldi pühade-eelset ülekoormatust ja kallemaid hindasid ning telli kõik aegsasti. Nii jõuab su tellimus valmis ega jää pühade eelsel ajal postkontorisse toppama.

Mida kindlasti meeles pidada?

  • Pane märkmikusse või telefoni kirja, kellele mida oled ostnud ja talleta ühte kindlasse kohta. Vastasel juhul võid leida end jõulude eel suurest segadusest.
  • Kingitused pane ühte kindlasse kohta. Erinevatesse kohtadesse peidetuna on rohkem kui kindel, et mõni neist ununeb. Veendu, et need seal ei rikneks ega tolmuseks ei saaks.
  • Tee märkmeid ka ideede kohta, mida sooviksid lähedastele kinkida.
  • Kui plaanid osta midagi, mida kingisaajal endal on kerge hankida, siis jäta see pigem viimaseks. Võib-olla leiab see juba enne jõule tee tema koju.
Ilusaid pühi!

Loe ka teisi blogipostitusi ja soovitusi: