Kas ainult kodulaen on banketikõlbulik?

esmaspäev juuli 27, 2015

Kui vaadata eestlaste suhtumist finantstoodetesse, jääb mulje, et igasugused lahendused, mis kätkevad endas mingite ostude või kulude finantseerimist kuidagi teisiti kui palgapäeval kõrvale pandud rahaga, on kõike muud kui banketikõlbulikud.

Ainsaks erandiks siinjuures on kodulaenud. See on koššer ja igati banketikõlbulik, sellest on saanud ühiskondlik norm ning suure osa keskeast nooremate inimeste igapäevase finantskäitumise osa. Iga kuu alguses näpistab pank kindla osa sissetulekust kontolt kohe maha. Nagu aamen kirikus. Kinnisvarabuumgi sai alguse ju sellest, et peeti pisut kohtlaseks neid, kes laenumaksetele eelistasid üürimakseid.

Ja sama loomuomane on kõigi teiste finantskohustuste vastasus. Eestlastel on ju terve rida vanasõnugi, mis kõik manitsevad võlgu mitte võtma. Võlg on võõra oma, laenuleib ja laastutuli ei kesta kaua jne. Tõsi, see vastasus väljendub küll pigem sõnades kui tegudes. Avalikult banketikõlbulikuks tunnistatakse vaid kodulaen, kuid salamisi või teinekord endale isegi aru andmata keerutatakse üsna julgelt jalga ka teiste toodetega.

Autoliisingud ja krediitkaardid, järelmaksuga ostetud ruuteritest ja arvutitest rääkimata. Isegi toidupoodidel on oma järelmaksukaardid. Ühelgi puhul neist ei võta inimene sukasäärest raha, mis sinna raske tööga kogutud, vaid pigem peetakse mõistlikuks asi kohe kätte saada ja seejärel vaikselt selle eest maksta.

Nii et võlg on muidugi jätkuvalt võõra oma, kuid see võõras pole enam sugugi nii võõras kui vanasti. Põhiküsimus on tegelikult muutunud. Arvestatava osa Eesti leibkondade jaoks on laenude, järelmaksude, liisingute ja teiste finantstoodete puhul kõige olulisemaks muutunud kas-küsimuse asemel küsimused nagu "millised on tingimused", "kui palju see maksab" jne.

Tulles tagasi pealkirjas esitatud küsimuse juurde, siis tegelikult kasutavad Eesti inimesed erinevaid finantsteenuseid üsna julgelt. Kuid nagu banketilegi minnes teed enne selgeks kaua see kestab, kas seal on pilet ning mida hind sisaldab, tuleks ka laenu võttes väga põhjalikult kõik tingimused endale selgeks teha. Kehvalt banketilt võid ka poole pealt välja hiilida, kuid kahjulikust laenulepingust vabaneda on märksa keerukam.

Tagasi teemade juurde