Kallis, ma leidsin megahea laenupakkumise. Kuulutusteportaalist!

esmaspäev juuli 20, 2015

Internet on täis kõiksugu laenupakkumisi, reklaami jookseb telest ja raadiost ning ahvatlevad mündikuhjad on trükitud lehtedele ja välireklaamidele. Laenu pakuvad Eesti armastatumate brändidega suurpangad, tuntud väiksemad tegijad, aga ka loendamatu hulk kiirlaenufirmasid, mille nimesid pole sa enne kuulnud ega kuule ilmselt ka hiljem.

Valikut peaks justkui olema igale maitsele – tagatisega või tagatiseta, kallim või odavam, kiirem ja aeglasem, pikem ja lühem. Ja ometi leidub inimesi, kes sellest valikust miskipärast endale sobivat ei leia ning otsustavad, et kõige õigem on laenu võtta mõnelt tundmatult eraisikult, kes oma teenust kuulutuseportaalis pakub.

Ja sageli pole inimestel, kes selliste eraisikute poole laenu saamiseks pöörduvad, üldsegi nii kole krediidiajalugu, et panga ust kulutada ei tasuks. Seda enam jääb arusaamatuks, miks otsustatakse laenuleping sõlmida tundmatu eraisikuga, mille puhul jääb tegevus paremal juhul halli tsooni ning kus laenuvõtjale pole mingeid garantiisid.

Võib muidugi kohe küsida, et mis selles siis halba on, kui üks eraisik teisele laenu annab, eriti kui tundub, et saab soodsamalt kui pangast. Ega laenuandmises kui sellises polegi. Isegi laenuvõtmises mitte, ikka võib juhtuda, et vajatakse korraga suurem summa raha. Halvaks läheb asi aga siis, kui sellele tundmatule eraisikule, kellega suheldakse enamasti vaid telefoni või meili teel, teadmata isegi inimese õiget nime, esitatakse ka kõik andmed enda, oma finantsnäitajate ja elustiili kohta.

Lihtsa näitena – kui taotleda laenu pangast ja esitada sinna ka oma pangakonto kuue kuu väljavõte, on inimesel kindlus, et tema andmed on kaitstud ja keegi neid ei kuritarvita. Saates oma viimase poolaasta kontoväljavõtte aga täiesti suvalisele inimesele, võib sellega üsna suurtesse sekeldustesse sattuda.

Mõelge korraks, et keegi teab juba näiteks seda, mis ajal sa tavaliselt poes käid (järelikult sa sel ajal kodus ei ole?), millal ja kui palju palka saad ja raha välja võtad (sul on kaasas suurem kogus sularaha), millal oled elukaaslasega spordiklubis või kohvikus käid (Sind pole jälle kodus!), mille eest internetis maksad (kas sa ikka tahad, et kõik seda teaks?) jne. Päris hirmutav, mis?

Lihtne soovitus selliste olukordade vältimiseks on üldse mitte laenu võtta. Kui aga on tingimata vaja, siis tasub pöörduda laenusooviga sinna, kus sinu andmed on kaitstud ning sa tead, kellega tehingu teed. 

Tagasi teemade juurde