Appi! Maksekuupäev läheneb, kuid raha pole!

esmaspäev august 3, 2015

Pole saladus, et Eesti perede eelarved on üsna pingul ning igakuist manööverdamisruumi vähe. Ja suure osa pingul eelarvest moodustavad sellised hädavajalikud kulud, mida ei saa tegemata jätta või edasi lükata.

Sellisteks kuludeks on ka erinevad finantskohustused. Samas pole ootamatust eest keegi kaitstud. Mida teha, kui on näha, et laenukuumaksed hakkavad üle jõu käima? Või kui tekib oht, et ei suuda arveid õigel ajal tasuda?

Peamine eeldus positiivseks lahenduseks on probleemi tunnistamine ja sellega tegelemine. Alustada tuleks rääkimisest - nii pereringis kui laenuandja või teenusepakkujaga. Vaadake pereringis üle oma võimalused ning kui ikka paistab, et välja ei tule, võtke ühendust oma laenuandja või teenusepakkujaga veel enne, kui saabub makse tähtaeg.

Tihtipeale kuhjuvad võlad just seetõttu, et pistetakse pea jaanalinnu kombel liiva alla ning sedasi lähevad võlad edasi inkassosse või ka juba kohtutäiturite kätte, millega kaasnevad võlgniku jaoks suured lisakulud. Samuti lisanduvad maksega hilinemisel viivised ja muud võlgnevusega kaasnevad tasud.

Laenuandjatel on tavaliselt võimalik pakkuda erinevaid erakorralisi lahendusi, milleks võib olla näiteks maksegraafiku pikendamine, mis toob kaasa väiksema kuumakse. Mõned laenuandjad pakuvad laenuga kaasa tasuta laenukindlustust, mis katab laenumaksed sunnitud töötuse või tõsise terviserikke korral. Laenuandjatega läbirääkimistel ole aus ja tunnista, kui pakutud lahendus Sulle tegelikult on üle jõu käiv. Ei ole mõtet sõlmida uusi kokkuleppeid ja lubadusi, kui need ei tundu realistlikud.

Kõige olulisem on see, et oled valmis probleemi lahendama ning oled ise suhtluses laenuandjaga aktiivne. Võlg ei kao iseenesest ära ja laenuandja eest peitu pugemine toob kaasa tõsisemad tagajärjed, milleks on näiteks kaasnevad suured lisakulud; maksehäire registreerimine, mis on nähtav teistele teenusepakkujatele ning võtab võimalused edaspidi erinevaid eluksvajalikke teenuseid tarbida. Kui võlgnevus jõuab juba kohtusse, võib tuua see kaasa sundtäitmise ja sellele lisanduvad täitemenetluse kulud.

Tõsisemate ja pikaajalisemate probleemide korral, mille puhul ise väljapääsu ei näe, tasub pöörduda ka võlanõustaja poole.

Tagasi teemade juurde