5 nõuannet, kuidas raha säästa

esmaspäev mai 4, 2015

1. Vaata üle oma tarbitavad teenuspaketid

Jälgi, et maksaksid selle eest, mida reaalselt kasutad. Muuda telepakett optimaalseks ja maksa vaid nende kanalite eest, mida Sa tegelikult ka vaatad, ei ole mõtet maksta täispaketi eest, kuid vaatad vaid Eesti kanaleid vms. Kui kasutad internetti vaid uudiste lugemiseks, ei ole mõistlik maksta kõige kiirema internetipaketi eest. Kui kasutad internetti peamiselt telefonis, võid jagada nutitelefoni internetti ka sülearvutile ja vältida topeltkulusid. Vaata üle ka enda telefonipakett, kuna turule on tulnud palju soodsamaid pakette, kus fikseeritud kuumakse sisaldab juba nii kõnesid, sms kui internetti.

2. Vaata üle oma laenuintressid

Juhul, kui Sul on kodulaen, autoliising või mõned muud laenud, vaata üle oma intressid. Laenupakkujate konkurents on suur ja seetõttu on võimalik saada tihti mõnest teisest pangast paremad laenutingimused. Kokkuhoid võib tulla päris suur.

3. Kustuta kodus tuled ja lülita seadmed välja

Teadlaste poolt tehtud uuring näitab, et 30-40% seadmete eluajal kasutatavast elektrist kulub ooterežiimil olles. Seetõttu on targem lülitada seade täielikult välja otse seadmest või kasutades energiasäästlikku ootereziimi pistikupesa. Samuti kustuta tuled, kui Sa parajasti valgust ei vaja.

4. Kuuluta välja ostmiskeeld

Määra enda jaoks teatud kaubaartiklid, millele Sa teatud perioodil raha ei kuluta, näiteks nädala sees väljas kohvi ei joo, sellel kuul uusi riideid ei osta vms.  Peagi märkad, et hetke emotsiooni ajel oste kontrolli all hoides hoiad päris palju raha kokku ja kulutad vähem ka siis, kui ostmiskeeld enam ei kehti.

5. Kogu raha suuremate ostude jaoks

Suuremate ostude jaoks pigem korja vajaminev raha. Krediitkaardi või laenuga asju ostes ei pruugi ostuvajadus olla piisavalt kaalutletud. Kui raha on pikemalt kogutud, siis on ost ka läbimõeldum ja pikemas perspektiivis kulud palju väiksemad.Kui kardad, et kulutad kogutava raha ära siis ava endale teine konto, kuhu saad raha kanda ja mis ei ole seotud deebetkaardiga. Eluase ja auto on siin erandiks – eluasemelaenude ja autoliisingu intressid on tihti madalamad kui inflatsioon.

Loe ka:
Tagasi teemade juurde