5 nippi, kuidas pühadekulud kontrolli all hoida

esmaspäev detsember 10, 2018

Kui arvad, et jõulukuud ei saa üle elatud ilma suurte väljaminekuteta, siis siin on Sinu jaoks mitu olulist nippi, kuidas kulutustega rahakotile mitte liiga teha

1. Tee põhjalik eelarve

Anna oma krediitkaardile ja mõistusele välja teenitud puhkus ja limiteeri ostlemist. Just praegu on õige aeg oma võimaluste kaardistamiseks ja põhjaliku eelarve koostamiseks. Pane paika, kas ja kui palju on Sul võimalik kinkide peale kulutada. Nagu Barack Obama on öelnud: „Eelarve on rohkemat kui hunnik numbreid paberil; see on kehastus meie väärtustest“.
Raha, mida saad mõistlikult kulutada kinkidele, peaks olema ressurss, mis pole mõeldud kohustuste ja arvete tasumiseks. Ehk kui soovid rohkem laristada, siis ära haara kohe oma krediitkaardi järele, vaid kasuta raha, mida oleksid muidu kulutanud teistele asjadele (nagu näiteks hommikused latted). Nii kaua kuni kasutad oma olemasolevaid võimalusi, mitte üüriraha või krediiti, oled tubli!

2. Loo oma enda „hea“ või „paha“ nimekiri

Jõuluvana on see, kes peab ostma kingid kogu maailmale, mitte Sina. Kui Sinu kingisaajate nimekiri koosneb rohkem kui viiest inimesest, kes ei kuulu perekonnaringi, on aeg hakata kärpima. Seejärel küpseda ports küpsiseid kõigile, kelle oma nimekirjast eemaldasid. Sel moel on kindel, et saad jagada pühaderõõmu kedagi unustamata ja rahakotti lõhki rebimata.

3. Eelarve on isiklik

Kui mõni Su lähedane teeb alati peeneid kingitusi, aga Sinul pole see võimalik, siis ära säti oma kinkide kulukust tema omade järgi. Kui kahtled, kas pere või sõbrad on õnnelikud ka vähem kulukamate kinkidega, siis mõtle olukordadele, kui nemad on Sulle eelarvesõbralikke kinke teinud. Kahtlemata on teil kõigil murevabam vana-aasta õhtu, kui te pole endi õlgadele üksteise jaoks laene ja krediiti võtnud.

4. Kingi oma aega

Ema, isa, tädid-onud ja teised lähedased inimesed suure tõenäosusega ei hindaks midagi kõrgemalt kui külaskäiku Sinu poolt. Tee pisikesi kingitusi ja suuri kallistusi!

5. Kallite kinkide asemel eelista personaalseid

Väike, kuid läbimõeldud kingitus on palju väärtuslikum kui kallis kink, mis ei leia kasutust. Väldi trendikates kaubamajades poodlemise impulssi ja võta minut, et mõelda, mida Sinu kinginimekirjas loetletud inimesed reaalselt vajaksid. Esmalt mõtle võimalike kingitavate mittemateriaalsete elamuste peale, siis isetehtavate kinkide peale ja alles viimase võimalusena osta midagi poest.
Ära lase kinkimise hullusel saada väikeseks saatanaks oma õlal, kes röövib Sinult pühaderõõmu. Veeda aega oma pere, sõprade ja lähedastega. Kinkides keskendu pigem sentimentaalsele mitte rahalisele väärtusele ja väldi võimalike võlamuresid. Kui suudad järgida neid viite nõuannet, ei pea Sa uuel aastal arvelduskontot avades tundma hirmu.

 

Loe ka:
Tagasi teemade juurde